Zīdīšana – Biežākie Jautājumi

Cik ilgi man jābaro bērns tikai ar krūti?

  • PVO iesaka zīdīt bērnus ekskluzīvi tikai ar krūti pirmos sešus dzīves mēnešus, lai nodrošinātu optimālu augšanu, attīstību un veselību. Ekskluzīva zīdīšana nozīmē, ka bērns saņem tikai mātes pienu, bez jebkādiem citiem ēdieniem vai dzērieniem, pat bez ūdens.

Kad man būtu jāsāk zīdīt jaundzimušais?

  • Zīdīšanu vēlams uzsākt jau pirmajā stundā pēc dzemdībām, lai bērns saņemtu pirmpienu, kas ir biezs, dzeltenīgs, bagāts ar barības vielām un antivielām. Ja zīdīšanu nav iespējams uzsākt pirmajā dzīves stundā, tad pēc individuālas sitācijas – pēc iespējas ātrāk.

Cik bieži man bērns ir jāzīda?

  • Jaundzimušajiem būtu jāzīž pēc pieprasījuma, tik bieži, cik viņi to vēlas, gan dienā, gan naktī — parasti 8 līdz 12 reizes 24 stundu laikā pirmajos 6 mēnešos.

Kā es varu zināt, vai mans bērns saņem pietiekami daudz piena?

  • Jūsu bērns, visticamāk, saņem pietiekami daudz piena, ja viņš pietiekami pieņemas svarā (vidēji 200 grami nedēļā). Regulāras vizītes pie ārsta palīdzēs sekot līdzi bērna augšanai un attīstībai.

Vai es drīkstu dot bērnam ūdeni vai citus šķidrumus pirmajos sešos mēnešos?

  • Nē, PVO iesaka, lai ekskluzīvi zīdīts bērns saņem tikai mātes pienu pirmajos sešos mēnešos. Mātes piens nodrošina visus nepieciešamos šķidrumus un barības vielas, pat karstā un mitrā klimatā.

Kad man vajadzētu sākt dot bērnam papildu ēdienu?

  • Papildu ēdienu vajadzētu sākt ieviest ap sešu mēnešu vecumu, turpinot zīdīt bērnu ar krūti. Ja tas iespējams, būtu vēlams zīdīšanu turpināt kopā ar papildu ēdieniem līdz pat 2 gadu vecumam vai ilgāk, ja māte un bērns to vēlas.

Kāds ir zīdīšanas ieguvums bērnam?

  • Zīdīšana nodrošina visas barības vielas, kas nepieciešamas veselīgai bērna augšanai un attīstībai. Tā samazina infekciju, alerģiju un hronisku slimību, piemēram, astmas un diabēta risku, kā arī veicina smadzeņu attīstību un nodrošina dažādus ilgtermiņa veselības ieguvumus.

Kāds ir zīdīšanas ieguvums mātei?

  • Zīdīšana palīdz māmiņām, samazinot risku dzīves laikā saslimt ar krūts un olnīcu vēzi, 2. tipa cukura diabētu un pēcdzemdību depresiju. Tā arī palīdz ātrāk atgūties pēc dzemdībām un samazaina pēcdzemdību asiņošanas risku.

Vai es drīkstu zīdīt, ja esmu slima vai lietoju medikamentus?

  • Vairumā gadījumu zīdīšana ir droša, ja sieviete ir saslimusi. Mātes piens satur antivielas, kas palīdz aizsargāt bērnu pret dažādām slimībām. Pirms jebkuru medikamentu lietošanas vienmēr konsultējieties ar ārstu, lai pārliecinātos, ka tie ir droši zīdīšanai. Medikamentus var pārbaudīt arī šajā mājaslapā : https://www.e-lactation.com/en/

Kā es varu palielināt piena daudzumu?

  • Lai palielinātu piena daudzumu, zīdiet bērnu biežāk, pārliecinieties, ka bērna satvēriens un poza ir pareiza, lai zīdīšana būtu efektīva, un nodrošiniet sev pietiekamu šķidruma uzņemšanu un atpūtu. Āda-āda kontakts stimulē zīšanas refleksu, lai bērns pie krūts būtu aktīvāls, kas arī stimulēs piena ražošanu.
  • Lai pavairotu pienu, iespējama arī papildus krūšu stimulēšanas metode – piena atslaukšana starp ēdienreizēm.

Kad man vajadzētu pārtraukt zīdīšanu?

  • PVO iesaka turpināt zīdīt līdz pat 2 gadu vecumam vai ilgāk kopā ar papildu ēdieniem. Zīdīšanas pārtraukšana būtu jāveic pakāpeniski, ievērojot gan mātes, gan bērna sajūtas un gatavību šim procesam.

Vai es varu apvienot zīdīšanu ar piena maisījumu?

  • Kaut arī ideāli ir ekskluzīvi zīdīt bērnu pirmos sešus mēnešus, ja tas nav iespējams, piena maisījuma un mātes piena apvienošana ir pieņemama. Tomēr tas var samazināt kopējo piena daudzumu, tāpēc būtu vēlams konsultēties ar speciālu, lai atrastu individuālu pieeju katram gadījumam.

Kādu atbalstu es varu saņemt, ja man ir grūtības ar zīdīšanu?

  • Palīdzību ir iespējams meklēt pie zīdīšanas konsultantiem, veselības aprūpes speciālistiem un dažādās atbalsta grupās.
  • Konsultantus pa dažādiem Latvijas reģioniem meklē šeit: https://www.zidit.lv/konsultanti/